TÜP BEBEK TEDAVİSİ RİSKLERİ

Her tedavide mutlaka belli riskler bulunur. Ama toplanan yumurtaların ve spermlerin laboratuvar ortamında döllenerek kadına transferi şeklinde olan Tüp bebek tedavisi esnasında kullanılan ilaçlar ve işlemlerden doğan yan etkiler nadiren görülür. Kullanılan ilalçların olası yan etkileri şöyledir:

İlaçların Yan Etkileri;

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların bir veya daha fazla yumurta üretmesini sağlayan uyarıcı ilaçlara ihtiyaç duyulur.Kullanılan ilaçlar şu yan etkileri gösterebilir:

  • Ruh halinde değişiklikler ,alerjik reaksiyonlar ,karın ağrısı ,ishal,kusma ve bulantı
  • Enjeksiyon yapılan bölgelerde hafif morarma ve ağrı
  • Ovaryan hiperstimülasyon sendrom : (Yumurtaların aşırı uyarılması) Tüp bebek tedavisinde hastaların bir kısmında görülebilir. Rahatsızlık, bulantı ,kusma,kilo artışı,şişkinlik şeklinde seyreder.Genel olarak kendiliğinden iyileşen bir komplikasyondur ve nadiren ilaç gerektirir. İstirahat ve bol protein ağırlıklı beslenme tedavi sürecine yeterli olur.

Yumurta Toplama işleminin Riskleri;

Yumurta toplama işlemi  anestezi uygulanarak hasta uyurken yapılır ve yumurtalar uzun ve ince bir iğne vasıtasıyla toplanır. Yumurta toplama işleminden doğabilecek riskler şöyledir:

  • İşlem esnasında veya sonrasında orta şiddette rahatsızlık görülebilir.
  • Pelvik damarlarda veya yumurtalıklarda hafif kanamalar görülebilir.Çok nadiren bir operasyon gerektirebilir ve korkulacak bir durum değildir.
  • Oldukça nadir şekilde hafif  veya şiddetli Pelvik enfeksiyon görülebilir.Hekiminizin vereceği anbiyotiklerle tedavi edilebilir.

Embriyo Transferinin Yan Etkileri;

Embriyo transferinden sonra nadir olarak kanama ,hafif ağrı veya lekelenme görülebilir. Bunlar için herhangi bir ilaç veya tedaviye ihtiyaç yoktur. Antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulabilecek bir enfeksiyon nadiren görülür.

Çoğul Gebelik Riski;

Tüp Bebek tedavisinin en önemli risklerinden birisidir çoğul gebelik. İsminden de anlaşılacağı gibi bir çocuk hedeflerken ikiz veya daha fazla çocuğa hamile kalma durumudur. Tüp bebek sonrası oluşan çoğul gebelik, kendisiyle birlikte birçok riski de beraberinde getirir. Bu risklerden bazıları şöyledir :

  • Gestasyonel diyabet
  • Erken doğum
  • Yüksek kan basıncı
  • Maternal kanama

gibi riskleri bulunur. Tüp bebek uygulanırken en az sayıda embryo transferi ile çoğul gebelik riski azalmaktadır.

Doğumsal Bozukluk Riskleri;

Tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen çocuklarda artı bir Doğumsal  bozukluk riski  yoktur. Tüp Bebek tedavisiyle dünyaya gelen çocuklarda risk ne kadarsa normal yollarla dünyaya gelen çocuklarda risk aynıdır.Doğumsal bozukluk riski % 3 – % 5’ tir.

Düşük Riski;

Doğumsal bozukluk risklerinde olduğu gibi düşük riski de normal yollarda ne kadarsa tüp bebek yönteminde de aynı orandadır. Düşük riski özellikle ileri yaşlarda daha fazla görülmektedir. 40’lı yaştaki kadınlarda düşük oranı ortalama %50 civarındadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.

Uzmanımıza Sorun

Soru Sorun !

Merak ettiğiniz herşey hakkında uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.

Randevu Al

Randevu

Randevu almak için aşağıda ki bağlantımızı kullanabilirsiniz.

Hesaplayıcılar