Tüp Bebek Tedavisi Riskleri

tup-bebek-riskleri

 

Tüp bebek tedavileri başarı oranını ne kadar desteklese de bazı durumlar risk teşkil edebilir. Oluşabilecek riskler birçok nedene bağlı olarak değişir. Uzman bir doktor, iyi bir uygulama merkezi ve çiftlerin tüp bebek tedavileri hakkında bilinçli olması bazı riskleri ortadan kaldırabilir. Genellikle kadınlarda yumurtalıkların aşırı uyarılması en önemli risklerden birtanesidir. Aşırı uyarım sendorumu denen bu durumun şiddetinin artması sonucunda hastane tedavi gerektirebilir. Ancak hangi hastaya hangi durumlarda ne kadar ilaç verileceğini iyi ayarlayabilen merkezlerde bu oran çok düşük olabiliyor. Ayrıca yumurta toplama işlemine bağlı olarak nadiren karın içinde kanama veya enfeksiyon oluşumu olabiliyor. İdrar torbası, idrar yollarına ait hasarlar çok nadiren de olsa risk oluşturabiliyor.

Uygulamaya Bağlı Potansiyel Riskler Nelerdir?

Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu: Tüp bebek uygulamaları sırasında yumurtalıkların uyarılması için verilen ilaçlar bazen yumurtalıkların çok aşırı uyarılmasına ve sonuç olarak hiperstimülasyon adı verilen sendoroma neden olabiliyor. Genel olarak tüp bebek uygulaması sırasında hastaların % 0.1-0.2’sinde bu sendrom görülebilmektedir. Özellikle polikistik over sendromu olan, zayıf ve genç hastalarda bu risk daha yüksektir. Hafif formunda sadece yumurtalıklarda büyüme gözlenirken, şiddetli formunda kanda pıhtılaşma olması ve bunun akciğerlere atması gibi ciddi klinik sorunlar görülebilmektedir.

Yumurta Toplanması İşlemine Bağlı Riskler Nelerdir?

Tüp bebek uygulaması aşamalarından yumurta toplama işlemi sırasında bir iğne ile genellikle vajinal, nadiren laparoskopik olarak yumurtalıkların içerisine girilerek yumurtalıklar toplanmaktadır. Bu yapılan işlem sırasında kanama ve % 0.03-0.3 oranında enfeksiyon görülebilir.

Mikroenjeksiyon işlemi sırasında yumurtalığın içerisine yabancı bir madde geçişi olabilir ve oluşabilecek embriyonun genetik yapısını bozabilir. Ayrıca kültür ortamındaki maddeler de yumurtaların içerisine girebilir. Mikroenjeksiyon sırasında yumurtaların zedelenmesi, tüp bebek tedavilerinin risklerinden biridir.

Normalde mitokondrial DNA sadece anneden bebeğe geçmekte ve babadan gelen DNA döllenme işlemi sırasında kaybolmaktadır. Ancak mikroenjeksiyon uygulamasında teorik olarak babadan da mitokondrial DNA geçişi olabilir ve bu da klinik olarak doğan bebeklerin erken yaşlanmasına sebep olabilir.

İlaçların Yan Etkileri

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların bir ya da daha fazla yumurta üretmesini işlevini gören uyarıcı ilaçlara gereksinim duyulur. Uygulanan ilaçlar ise şu riskleri taşıyabilir;

  • Ruh halinde oluşabilecek değişiklikler,
  • Alerjik reaksiyonlar, karın ağrısı, ishal, kusma ve bulantı
  • Enjeksiyon uygulanan kısımlarda hafif morarma ve ağrı

Embriyo Transferinin Yan Etkileri

Embriyo transferi ardından nadir olarak kanama, hafif ağrı ya da lekelenme meydana gelebilir. Bunlar için herhangi bir ilaç ya da tedaviye gereksinim duyulmazken, antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulabilecek bir enfeksiyon nadiren oluşabilir.

Çoğul Gebelik Riski

Tüp Bebek tedavisinin en önemli risklerinden birisi, çoğul gebelik olmaktadır. Adıyla özleştiği gibi birden fazla çocuğa hamile olma durumudur. Tüp bebek ardından ortaya çıkan çoğul gebelik, kendisiyle beraber birçok riski de beraberinde taşır. Bu risklerden bazıları ise;

  • Gestasyonel diyabet
  • Erken doğum
    Yüksek kan basıncı
  • Maternal kanama gibi risklerdir.
  • Tüp bebek uygulanırken en az sayıda embriyo transferi uygulanarak çoğul gebelik riski oldukça düşürülür.

Tüp Bebek Tedavisinde Doğabilecek Diğer Riskler

Yumurtanın gelişmemesi: İlaç tedavisi ile arzu edilen sayıda yumurta gelişmemesi mümkündür.
Yeterli yumurta toplanamaması: Ultrasonda saptanan foliküllerden yeterli sayıda yumurta sağlamak mümkün olmayabilir.

Döllenme oluşmaması: Toplanan ve kültür ortamına konulan yumurtalarda döllenme meydana gelmeyebilir.
Embriyonun rahime tutunamaması ( İmplantasyon başarısızlığı ): Bu sorunlar kimi zaman tedavinin iptal olmasına ve başarısızlığa yol açabilir. İlaç protokollerini ya da tedavi aşamalarını değiştirerek tekrar tüp bebek tedavisi uygulamasına ihtiyaç duyulur.

Merak Ettiğiniz Sorular

Tüp bebek ve kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçların zararları var mı? Kanser yapar mı?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların bu güne kadar kanser veya benzeri ciddi bir yan etkisi gösterilememiştir. İlaçlara bağlı OHSS gibi geçici yan etkiler meydana gelebilmektedir, yazımızda ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. İlaçların uygulandığı cilt bölgesinde kızarıklık gibi basit yan etkiler oluşabilir.

Tüp bebek yumurtalıklara zarar verir mi? Yumurtalık kapasitesi azalır mı?

Tüp bebek tedavisinde uygulamalar ve ilaçlar yumurtalık kapasitesini azaltmaz. Yumurtalık kapasitesi yaş ilerledikçe azalır.

Tüp bebek tedavisi erken menopoza yol açar mı?

Tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçlar veya diğer basamaklar erken menopoza neden olmaz. Menopoz yaş ilerledikçe yumurtalık kapasitesinin azalmasına bağlı olarak meydana gelir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.

Uzmanımıza Sorun

Soru Sorun !

Merak ettiğiniz herşey hakkında uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.

Randevu Al

Randevu

Randevu almak için aşağıda ki bağlantımızı kullanabilirsiniz.

Hesaplayıcılar