Tüp Bebek Tedavisinde Beslenmenin Önemi

A beautiful pregnancy woman eating healthy food

Beslenmenin Önemi

Tüp bebek tedavisi gün geçtikçe artış göstermektedir. Tedavi haricinde çiftlerin çoğunun başarıya ulaşmasının nedeni olarak, başarıyı destekleyen faktörleri yerine getirmelerinden dolayı olduğunu da söyleyebiliriz. Ne kadar umut vadetse de başarılı ve başarısız olmak sizlerin elinde.

Başarının en büyük etkenlerinden biri olan beslenmenin önemi tabi ki tartışılamaz. Özellikle tüp bebek tedavilerindeki öneminden bahsedecek olursak, altını çizerek vurguladığımızı belirtiyoruz.

Kısaca, bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz eğer sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek, sağlıklı bir bebek sahibi olmak istiyorsanız öncelikle doğru düzenlenmiş beslenme alışkanlığına sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu durum normal yollardan bebek sahibi olabilen veya yardımcı üreme yöntemlerine de ihtiyaç duyabilen tüm anne adayları için geçerlidir. Özellikle Tüp Bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen anneler beslenmelerine daha çok dikkat etmelidirler.

Hamilelik düşünen bütün anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik geçirmelerinde, hem hamilelik öncesinde, hem de hamilelik sırasında iyi bir beslenme programı uygulamaları başarı için oldukça önem teşkil eder. Tüp bebek planlanan anne adayları için de durum aynıdır. Kilosu fazla olan anne adaylarında tüp bebek tedavi başarısı olumsuz etkilenebilir. Bu sebeple de tedaviye başlamadan önce uygun diyet ve egzersizle kilo vermeleri önerilir. Bu da tedavi başarısına katkıda bulunacaktır. Özellikle kilo sorunu, polikistik over hastalığı olan ve tüp bebek tedavisi planlanan hastalarda daha yaygın olarak karşılaşılan bir sorundur. Tüp bebek tedavisinde hiçbir kalori sınırlandırması bulunmaz. Fakat tüp bebek tedavisine başlayacak olan adayların günlük yiyeceklerinde protein alımı kesinlikle % 25 in üzerinde olmalı. Bu bir kilo kaybetme programı değildir. Bunun sağlıklı beslenme programı olduğu unutulmamalıdır. Tüp bebek tedavisine başlayacak olan anne ve baba adaylarının genetik hastalıkları olup olmadığı incelenmeli ve kalp hastalığı, şeker hastalığı ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklarda kan şekerini artırmayacak şekilde beslenme programları hazırlanabilir. Anne ve baba adaylarının bu gibi rahatsızlıklar ardında doğru beslenme alışkanlığı kazanmaları sağlanarak tedaviye başlanabilir. Bu gibi olumsuzlukların çözümlenmesi ile tüp bebek tedavisinde başarı sağlanması daha uygun olacaktır. Dengeli beslenme hem başarının yakalanmasına yardımcı olur, hem de hamileliğin sağlıklı bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Bunun dışında doğru beslenme şekli ile doğacak bebeklerinde sağlığı önemli ölçüde korunabilir.

Başarıyı Arttıran Besinler 

 • Protein, mineral ve omega 3 açısından en zengin olan besin, balıktır. Haftada en az iki defa tüketmeniz, sağlıklı olmanızda yardımcı olacak, dolayısıyla tedavinize fayda sağlayacaktır.
 • Günlük olarak yaklaşık 2-3 litre kadar su tüketilmesi gerekir. Su tüketimini sadece su içerek yapmalısınız. Çay veya içinde su bulunduran içeceklerle değil.
 • Nohut, fasulye, barbunya gibi kuru baklagillerinde haftada üç gün tüketilmesi gerekiyor.
 • İçerisinde, vitamin ( E,A,C,D), kalsiyum, demir, çinko, folik asit bulunduran besinlerin tüketilmesine dikkat edilmesi gerekiyor.
 • Gebelik öncesi tedavilerde anne adayının folik asit alması, folik asitten zengin besinlerle beslenmesi şarttır. Folik asit yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde yoğun olarak bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin miktarı da önemlidir. Yararlı olmasının yanı sıra, aşırı tüketimi zarara yol açabilir.

Vitamin ve mineraller açısından bilinmesi gerekli en önemli konu; bunların vücuda hap veya katkı formlarında değil, gıda halinde alınmalarının gerektiğidir.

Only fresh and healthy food for my baby. Cropped image of pregnant woman holding a plate wirh fruit salad

Vitamin/Mineraller

Potasyum açısından zengin fındık, badem, balık ile C vitamini barındıran meyveler tedavide başarıyı dolaylı olarak arttırabilen besinlerdir. C vitamini açısından zengin besinlerle beslenmek, vücudun direncini sağlamlaştırır. Bunun yanında C vitamini açısından zengin besinler cinsellikle ilgili hormonlarının iyi çalışmasını sağlar. Bu sebeple C vitamini içeren meyve ve sebzeleri kesinlikle günlük olarak tüketmek gerekir. Kivi, portakal, limon, yeşil biber, greyfurt C vitamini açısından oldukça yüksek besinlerdir. B vitaminleri, demir ve çinkodan da oldukça zengin olan kümes hayvanları, balık, kırmızı et, kuru baklagil ve yumurta tüp bebek tedavisi süresince mümkün olduğu kadar sık tüketilmelidir. Bezelye, brokoli, havuç vitamin ve mineral bakımından zengin sebzelerdir. Günde 1 havucu salatada; bezelye ve brokoliyi de zeytinyağlı sebze olarak tüketmelisiniz.

Folik asit, bebek gelişimi için çok önemli olup, vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur.

Karbonhidrat

Türkiye’deki neredeyse bütün uzmanlar, hamilelik öncesi ve tüp bebek öncesi karbonhidrat azaltma ve protein artırma şeklindeki beslenme düzenini uygulamayı tavsiye ederler. Araştırma merkezlerinde yapılan araştırmalarda, çıkan neticelere göre; karbonhidrat ağırlıklı beslenen anne adaylarında tüp bebek tedavilerinde başarılı olmayan sonuçlar sağlanabilmektedir.

İyi kaliteli bir uyku ve yürüyüş de önemlidir. Haftada 3 defa düzenli yürümelisiniz.

 

Uzak durulması gerekenler 

 • Suni tatlandırıcılar normal diyet programında kullanılabilir. Ancak tüp bebek tedavisinde kullanmak pek doğru değildir.
 • Çay ve kahve tüketimini olabildiğince minimuma indirmelisiniz. Hatta mümkünse hiç tüketmemeniz daha doğru olur. Kafeinin zararlı etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Kola gibi asitli içeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekir.
 • Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınmalısınız.
 • Az yâda hiç pişmemiş gıdalar tüketilmemelidir.
 • Alkol ve sigara alışkanlıkları tedavi öncesinde ve sonrasında da kesinlikle kullanılmaması gerekir.
 • Ayrıca fazla tüketilen karbonhidratlı yiyeceklerden dolayı, tüp bebek tedavilerinde başarısız sonuçlarla karşılaşılmasının mümkün olduğu belirtilmiştir.

Bunun yanında endirekt olarak alkol alımı sonrası gelişebilecek karaciğer, pankreas hastalıklarında alkolün olumsuz etkileri arttırıcı rol oynar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.

Uzmanımıza Sorun

Soru Sorun !

Merak ettiğiniz herşey hakkında uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.

Randevu Al

Randevu

Randevu almak için aşağıda ki bağlantımızı kullanabilirsiniz.

Hesaplayıcılar