Tüp Bebek Tedavisinde Beslenmenin Önemi Tüp Bebek Tedavisinde Beslenmenin Önemi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenmenin Önemi

 

tup bebekte beslenme nasil olmali

Doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tüp bebek tedavisinde; kadın ve erkeğin üreme hücreleri bir laboratuar ortamında birleştirilir, döllenir, elde edilen embriyo anne adayının rahim içine transfer edilir. Üreme fonksiyonlarında her hangi bir bozukluk olduğu için doğal yolla gebelik elde edemeyen çiftlerin, bu tedavi öncesi, sırası ve sonrasında yeme, içme, yaşam koşullarına dikkat etmeleri tedavinin başarısı açısından önemlidir. Zira sperm ve yumurta ne kadar canlı ve sağlıklı olursa, elde edilen gebelik de o oranda sağlıklı olur ve çiftlerin eve canlı bebek götürebilme oranları artar. Sağlıklı bir sperm ve yumurta hücresi için de hem kadın hem de erkeğin, ancak özellikle de kadının beslenme düzeni çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisinde proteinin önemi

Tüp bebek tedavisinde beslenmenin öneminden bahsedilirken ilk olarak akla gelmesi gereken husus proteinin yeri ve önemidir. Tüp bebek uzmanlarının önemle altını çizdikleri nokta; tedavi öncesinden başlayarak doğuma kadar protein ağırlıklı beslenen anne adaylarının gebelik elde etme, gebelik süreci ve doğumunun daha sorunsuz geçtiğidir. Bu bağlamda tüp bebek tedavisi gören kadının karbonhidrattan uzak durması, protein tüketimini de artırması gerekmektedir. Et, kuru baklagiller, yumurta, peynir, soya fasulyesi, tofu ve soya sütünde bolca bulunan protein, günlük yaşamda da tüketilmektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde anne adaylarının günlük protein miktarını 10-15 mg artırmaları istenir.

beslenme kuralları

Tüp bebek tedavisinde beslenmenin en önemli kuralları nelerdir?

  1. Tüp bebek tedavisi öncesinden başlayarak sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durulmalıdır.
  2. Anne adayı doktor aksini söylemediği sürece gebelik süresi boyunca günde bir bardak süt, bir kase yoğurt ve bir dilim beyaz peynir tüketmelidir.
  3. Günde bir, iki bardaktan fazla çay, kahve tüketmemeye özen gösterilmelidir.
  4. Anne adayı mutlaka haftada iki gün balık, iki gün iyi pişmiş kırmızı et ve sonraki 3 gün de birer öğün beyaz et tüketmelidir.
  5. Yemeklerde kızartma ve kavurma değil, haşlama ya da ızgara tercih edilmelidir.
  6. Dondurulmuş hazır gıdalar yerine, mevsiminde bulunan taze gıdalar tüketilmelidir.
  7. Gazlı, asitli, şekerli içeceklerden uzak durulmalı, taze sıkılmış meyve suları, süt, ayran ve kefir tercih edilmelidir.
  8. Günde en az 2,5 litre su içmek alışkanlık haline getirilmelidir.
  9. Yemeklerde kullanılan tuzun miktarı kesinlikle azaltılmalı, gerektiğinde iyotlu tuz kullanılmalıdır.
  10. Anne adayı sebze ve meyveleri bol su ile birkaç kez yıkayarak yemeli, mümkün olduğunca mevsiminde olanları tüketmelidir.

proteinin onemi

Tüp bebek tedavisinde gereken vitaminlerin doğal kaynakları nelerdir?

Aşırı kilolu olanlar, obezite hastaları dışındakilerin gebelikte, tüp bebek tedavisi döneminde ekstra sıkı bir diyet yapmaları tavsiye edilmez. Ancak hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı açısından belli vitamin gruplarının belli oranlarda tüketilmesi gerekmektedir. Doktorun önerdiği beslenme programında yer alan vitamin, mineral, kalsiyum ve proteinlerin mümkün olduğunda doğal gıdalarla alınması, hap, kapsül şeklindeki takviye gıdalara başvurulmamasının üzerinde önemle durulur. Tüp bebek tedavisinde alınması gereken E Vitamini; buğdaygiller, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunurken, A Vitamini; brokoli ve lahana çeşitlerinde bulunmaktadır. C Vitamini; brokoli, Brüksel lahanası ve portakal suyunda, D Vitamini; süt ürünleri ve somonda, Kalsiyum; brokoli, süt ürünleri, somon ve soyada, Demir yeşil yapraklı sebzelerde, Çinko; buğday tohumu, istiridye ve soyada, Folik Asit; yeşil yapraklı sebzeler, buğday tohumu, öğütülmemiş tahıllar, soya ve turunçgillerde bulunmaktadır. Ancak doğal gıdalarla alınan Folik Asit gebelik döneminde yeterli olmadığından, gebelikten yaklaşık 3 ay öncesinden gebeliğin 3. ayına kadar takviye Folik Asit alınması önerilir.

Fazla kilolar tüp bebek tedavisinde başarıyı düşürür

Aşırı kilolu kadın ve erkeklerin üreme yeterlilikleri azalmaktadır. Bu sebeple başka her hangi bir sorun olmasa bile sadece kilolar dolayısıyla doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftler bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi için başvuran bireyler aşırı kilolu ise, tedaviye başlamadan önce uygulamaları için bir diyet önerilir. Tedavi öncesinde bu beslenme programıyla belli bir miktar kilo veren çiftler, tedavi esnasında ve sonrasında da programa uyarlar. Vücudu için ideal olan kiloya ulaşan erkeklerin sperm kalitesinin arttığı, kadının da daha sağlıklı bir gebelik geçirebildiği bilinmektedir.

İLETİŞİM FORMU