Tüp Bebek Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler Tüp Bebek Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler

Son yıllarda kısırlık vakası ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Kısırlık sorunu yaşayan bazı çiftlerdeki kısırlık sebebine bağlı olarak tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavilerden birisi de tüp bebek tedavisidir.

Tüp bebek tedavisi uygulanabilmesi açısından belirlenen kriterlere sahip olan çiftler için “tüp bebek tedavisinden önce yapılması gerekenler” nelerdir?

1 ) Tüp bebek merkezinin tercih edilmesi

Tüp bebek tedavisi öncesinde ilk yapılması gereken tüp bebek tedavisinin uygulanacağı merkezi tercih etmek konusudur. Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı çiftler tedaviyi görecekleri merkezi seçerken öncelikle merkezin uyguladığı tüp bebek tedavilerinde elde ettiği başarı oranları hususuna dikkat edilmelidir. Tüp bebek tedavisindeki asıl başarı oranı etkeni canlı doğum gerçekleştirme unsuruna bağlıdır.

Ayrıca tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörlere yönelik olan örneğin kadında yaş ilerlemesi gibi bir faktöre karşılık ‘’tüp bebek tedavisinde ne kadar başarı elde ediliyor ve dondurulmuş ve çözünmüş embriyoların transfer edilmesi işlemindeki başarı oranı nedir?’’ sorularının yanıtına olumlu olduğu takdirde tüp bebek merkezinin başarılı neticeler elde ettiği saptanabilir. Ayrıca tüp bebek tedavisinde güvenlik ve hijyen önemli kriterlerdir. Bu kriterlere merkezin uygunluğu da tüp bebek tedavisi neticesinde ne kadar başarı elde edildiği ile ilgili fikir sahibi olunmasını sağlamaktadır.

kadin yasi onemi

Tüp bebek tedavisinde çiftler doğal yolla çocuk sahibi olamadıkları hususundan dolayı hassastırlar ve sonuçta tedavide yüksek oranla başarı elde edilmektedir fakat tedavinin başarısızlıkla da neticelenmesi ihtimali söz konusudur. Bu konuda hekimin tüp bebek tedavisinin uygulanacağı çift ile iletişimi oldukça önem arz etmektedir. Çifti uygulanacak olan tüp bebek tedavisinin olumlu ve olumsuz neticelerinin oranları hakkında akılda hiçbir soru işareti bırakmayacak ve yanlış anlaşılmalara izin vermeyecek şekilde bilgilendirmelidir.

2 ) Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı kadının yaş faktörü

Tüp bebek tedavisinden önce uygulamanın yapılacağı klinik çiftin durumuna göre belirlendikten sonra sıra tedavi uygulamasında dikkat edileceklere gelmektedir. Tüp bebek tedavisinde anne adayının yaş kriteri bir diğer önemli konudur ki bu konu karşımıza kısırlık sorununda da çıkmaktadır. Günümüzde kadınların iş hayatında aktif bir şekilde yer alması neticesiyle kadınlar gelecek planlarında önceliği önce iyi bir kariyer sahibi olmaya daha sonra anne olmaya yer vermektedir. Bu nedenle de kadınlar eski dönemlere oranla günümüzde daha ileri yaşlarda anne olmaktadırlar. Ancak kadında yaş ilerlemesi faktörü kısırlığa neden olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de başarıyı olumsuz yönde etkileyen sebeplerden birisidir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinin uygulanacağı kısırlık sorunu yaşayan kadınların vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başvurmaları gerekmektedir.

tup bebek merkezi

Ayrıca kadınlar kendi yaş grubuna göre tüp bebek tedavisi neticesindeki değişen başarı oranlarına da vakıf olmalıdır. Eğer tüp bebek tedavisinin kadının yaş faktörüne göre değişen başarı oranları hakkında bilgi sahibi olunursa kadınlar tedaviye yönelme konusunda geç kalmamaya daha özenli yaklaşacaklardır. Kadının yaş faktörünün etkili olmasının nedeni kadınlarda 35 yaş sonrası doğduklarında kadınlarda mevcut olan yumurta sayısının azalması ve yumurtanın kalitesinin bozulması esasına dayalıdır.

3 ) Kadınlarda rahim içi incelemesi için histeroskopi

Rahim içi boşluğu ve patolojileri tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerde başarıyı olumsuz yönde etkilemektedir. Histerokopi yöntemi ile tüp bebek tedavisinde başarısızlığa neden olan bu etkenlerin saptanması ve giderilmesi sağlanmaktadır. Tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce kadının rahim içi değerlendirilmesi açısından histeroskopi yöntemi fayda sağlamaktadır. Histeroskopi ile sadece rahim içi değil  endometrium kalınlığı ve yüzeyi de incelenmektedir. Histeroskopiye alternatifi olarak, HSG ve üç boyutlu ultrasonografiye de başvurulmaktadır. Ancak teşhis için histeroskopi genellikle tercih edilmektedir.

sigara ve alkol kullanimi

4 ) Sigara ve alkol tüketimi

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan tüp bebek tedavisinden en az 3 ay önce uzak durulmalıdır. Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler genel sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Genel sağlığı etkileyen bu maddelerden maalesef ki nasibini üreme sağlığı da almaktadır. Sigara kullanımı; kadınların yumurta kalitesini ve rahim içini, erkeklerde de sperm kalitesini olumsuz yönde etkilemesi sebebinden dolayı tüp bebek tedavisinden önce sigara tüketilmemelidir. Ayrıca sigara tüketimi, tüp bebek tedavisindeki yumurta hücresi için uygulanan ilaç tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini engellediği nedeniyle de kullanılmamalıdır.

5 ) Ateşli hastalıklara dikkat

Ateşli hastalıklar erkeğin sperm hücresini olumsuz yönde etkilemektedir. Tüp bebek tedavisinden önceki son 2 ayda gerçekleşen bu gibi hastalıkları mevcudiyeti söz konusu ile doktorlar paylaşılmalıdır.

6 ) Cinsel bölgedeki hastalıklara dikkat

Cinsel bölgedeki iltihaplanma, siğil gibi oluşumlar söz konusu olduğu takdirde tüp bebek tedavisinden önce doktora aktarılmalıdır.

spor aktiviteleri

7 ) Spor aktiviteleri

Erkekler tüp bebek tedavisinden 3 ay önce yoğun ve aşırı egzersizlere ara vermelidir.

8 ) Cinsel ilişki

Tüp bebek tedavisinden önce en az 3 gün süreyle cinsel ilişkiye girmemeleri, ardından da en az 10 gün süreyle cinsel ilişkiye girmemeleri gerekmektedir.

9 ) Aşırı sıcak ortamlardan kaçınmak

Hamam, sauna vb. ısı değeri aşırı derecede yüksek olan ortamlar erkekte yer alan sperm hücresi kalitesini etkilediği sebebi yüzünden bu gibi ortamlardan tüp bebek tedavisinden 3 ay önce itibariyle uzak durulmalıdır.

10 ) Kadındaki obezite durumu

Aşırı kiloya sahip kadınlarda tüp bebek tedavisi neticesi kilo faktöründen dolayı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu yüzden tüp bebek tedavisinden önce aşırı kiloya sahip kadınlarda diyetisyen desteği ile kilo verilmesi tavsiye edilmektedir.

11 ) Beslenme

Tüp bebek tedavisinde vitamin yönünden zengin olan besin ağırlıklı bir beslenme düzenine sahip olunması uygulanacak olan tüp bebek tedavisindeki başrı oranını arttırmaktır.

İLETİŞİM FORMU