YUMURTA DONDURMA

Yumurta dondurma teknolojisi bundan 7-8 yıl önce Amerika da başlamış ve hızla bütün dünyaya yayılmıştır. Yumurta dondurma işleminin temel amacı kadın ve erkeğin üreyebilme yeteneğini ileri yaşlara taşımaktır.Özellikle kadınlar, kariyer odaklı hayat temposundan ve iş hayatının yoğunluğundan çocuk sahibi olamamaktadır.Ama yumurta dondurma işlemi  ileri yaşlarda dahi çocuk sahibi olmasına  fırsat tanımakta. Bilindiği  gibi  kadınlar bütün yumurtaları ile birlikte doğar ve her adet döneminde yumurtalarını harcaya harcaya bitirir ve menopoz dönemi başlar. İleri yaşlarda özellikle 40 yaşından itibaren yumurtalık rezervi hem azalır hemde kalan yumurtaların kalitesi bir hayli düşük olur ve böyelce gebelik potansiyeli de azalır.

Sadece ileri yaşlarda çocuk sahibi olamama kaygısı değil yumurta dondurma işleminin sebepleri,örneğin genç yaşta kanser teşhisi konulmuş , kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görmüş bir kadın veya genç kızında yumurtalıkları da tahrip olur.Günümüzde kanser oranlarını göz önüne alırsak azımsanamayacak bir tablo karşımıza çıkar.Tedavi öncesi yumurtaların alınıp saklanması ve tedavi bittikten sonra tekrar kadına nakledilmesi gebelik şansını oldukça yükseltmek yumurta dondurma teknolojisi ile mümkündür.Bu teknoloji bir kadının doğurganlığının sigortasıdır.yumurta-dondurma

Kimlere Uygulanır;

  • Yukarda belirttiğimiz gibi kanser teşhisi konmuş kadınlara tedavi öncesi uygulanır.
  • İleri yaşlarda çocuk sahibi olmak isteyen insanlara uygulanır.Hasta 20 yaşında yumurtalarını dondurursa 40 yaşında gebelik şansı aynı olur.
  • Tüp bebek Tedavisi görülüyorsa,yumurta toplama işlemi gününde erkek sperm üretemediyse yumurtalar dondurulabilir.
  • Ailenizde erken menopoz görüldüyse yumurtalarınızı dondurarak bu riski ortadan kaldırabilirsiniz.

Başarı Oranı Nedir;

Yumurta dondurma işleminin 35 yaşına kadar yapılması önerilmektedir.Bunun sebebi 35 yaşından sonra yumurtalıkların artık bozulmaya başlamasıdır.Yumurta dondurma işlemi her yaşta başarılı olsa bile ileri yaşta dondurulan yumurtalar genç yaşta dondurulan yumurtalarla aynı kalitede olmayacaktır.Şunu unutmamalıyız ki  gebelik şansı,yumurtaların kalitesi ne kadar yüksekse  o kadar yüksektir.Yumurta dondurma teknolojisi hızla gelişmektedir. Özellikle son yıllarda  şok dondurma yöntemi sayesinde yumurtalar en az hasarla dondurulabiliyor ve %80′ e varan başarı oranları elde edilebiliyor. Yumurtaların dondurma-çözme işleminden sonra yaklaşık %75’inin canlı olduğu gözlenmiştir.Sonuç olarak yumurta dondurma işlemi sonrası ,özellikle şok dondurma teknolojisi sayesinde  taze yumurta hücresi kullanımına yakın gebelik oranları elde edilebilmiştir.

Yumurta dondurma işlemi merkezimizde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.Daha ayrıntılı bilgi için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.

Uzmanımıza Sorun

Soru Sorun !

Merak ettiğiniz herşey hakkında uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.

Randevu Al

Randevu

Randevu almak için aşağıda ki bağlantımızı kullanabilirsiniz.

Hesaplayıcılar